EĞİTİM DEĞİŞİMİN EFENDİSİDİR.

1 Mayıs 2015 Cuma

FARKLI ÇOCUKLARI FARK ETME ANNE BABA SÜRECİ


FARKLI ÇOCUKLARI FARK ETME 
(Anne Baba Süreci)

Sevgili Anne ve Babalar,

Çocuğunuz olacağını öğrendiğinizde yaşadığınız mutluluk paha biçilmezdir. Hamilelik sürecinde bebeğinizin gelişimi ile ilgili onlarca kitap okur, yüzlerce internet bloğuna girer ve bir çok bebek sitesine üye olursunuz. 

Beklediğiniz o kıymetli misafiri en mükemmel şekilde karşılamak için bütün hazırlıkları yaparsınız ve o büyük gün gelir çatar. 
Bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınızda artık dünya sizin için dönüyordur. :)

Onun büyüme sürecinde yine bir çok internet sitesinden sürekli aylık gelişimini takip eden bilgiler edinmeye çalışırsınız. 

Bu takip sırasında her şeyi tam yapmak için  azami özen gösterir, yemesine, uykusuna, öz bakımına, kullandığı eşyalardan tutunda odanın lambasının kaç watt olması gerektiğine kadar ince ayarlamaları büyük bir keyif ve mutlulukla yaparsınız. 

Bu büyüme serüveni içinde her şeyin yolunda gitmesi için yaptığınız onca uğraşa  rağmen zaman zaman bebeğinizde bazı şeylerin yolunda gitmediğine dair sinyaller alabilirsiniz. 

Bebekler çocuk olmaya doğru ay ay ilerlerken o ayın ya da o yaşın yapması gereken özellikleri üç aşağı beş yukarı göstermek ZORUNDADIRLAR. 

Bununla birlikte sizlerin bebeğinizin sadece büyümesine hizmet etmenin dışında gelişim alanlarına göre onun sahip olduğu becerileri de çok iyi gözlemleme sorumluluğunuz vardır. 

Özellikle bulunduğu ayın özelliklerini göstermesi gerektiği gibi sıra dışı bazı istenmeyen davranışları da yapmamasının beklendiğini unutmayınız. 

Bazı doktorlar ve eğitim uzmanları küçük yaş grubu çocuklara gelişim ve olgunlukla zamanla çok şey olumlu yönde değişebilir , bebeğe fırsat vermek gerekir dese bile,  siz anne babaların özellikle yolunda gitmeyen bir durumu fark ettiklerinde  başka başka uzmanlardan görüş almada ısrarlı davranmalı çok önemlidir. Unutmayın ki o çocuğu en uzun zaman gören sizsiniz.  

Biliyoruz ki en kıymetli varlığınızla ilgili yolunda gitmeyen bir şeyleri fark edip bunu kabul etmek çok zor. Ancak unutmayın ki onu sizden daha iyi kimse gözlemleyemez. 

Bebeğinizle ilgili mümkün olduğu kadar tarafsız gözlem yapmaya çalışarak ona yardımcı olunuz. Onun yardım alma sürecini geciktirecek şeyler yapmayınız.

Görmezden gelip, geçer, bunun...... böyle, Büyüdükçe düzelir, bunun bir şeyi yok, huyu böyle, ya da numara yapıyor vb. içinizi rahatlatma sözleri geliştirmeyin. Başkaları ne der diye asla düşünmeyin.


ŞÜPHELERİNİZDEN EMİN OLANA KADAR UZMANLARA DANIŞINIZ.

Yanlış hissediyor ya da düşünüyor olsanız bile zaten sonuç bebeğinizin lehine olacaktır. 

Unutmayın madalyonun diğer yüzü  YA DOĞRU TESPİT ETTİYSENİZ' dir. 

Bu bebeğinize öyle çok zaman kaybettirir ki inanamazsınız. Güneşi balçıkla sıvamak gibidir yolunda gitmeyen şeyi görmezden gelmek. Er ya da geç yüzleşmek zorunda kalırsınız.

 Daha yıkıcı ve incitici sonuçları olmaması için bebeğinizle ilgili iyi gözlemci ve takipçi olunuz.

Unutmayın!...  Bebeğinizle ilgili istenmeyen durumun ortadan kalması için tedavi ya da eğitim hakkını elinden almanız  telafi edilemez ve affedilemez bir durumdur.

Sizlerin ve çevrenizdekilerin toplumsal ya da kişisel nedenlerle bebekteki durumu ötelemesi, yok sayması kendi kendine yardım edemeyen  bebeğinize en büyük haksızlıktır.

Var olan durumu kendinize yakıştıramamak, utanmak ya da kabul etmemek bebeğinizin hakkını yemekten daha önemli olamaz.

 Bu zehirlenme geçiren birinin iğneden ya ada doktordan korktuğu için hastaneye gitmemesi gibidir. Sonuçları kestirilemez.

 Bebeğiniz kendi kendine yardım edebilme gücüne sahip olsaydı emin olun durumun telafisi için kendine yardım ederdi. Siz niye etmiyor olasınız ki....

PİAGET AKADEMİ
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder