EĞİTİM DEĞİŞİMİN EFENDİSİDİR.

24 Mayıs 2015 Pazar

DAVRANIŞLARINIZA DİKKAT EDİN...


Son yıllarda yapılan araştırmalar çocukların anne karnından itibaren dış dünyayı öğrenmeye başladığını kabul etmektedir.

Çocuklar doğumla birlikte getirdiği özelliklerini,  duyu organlarıyla öğrendikleri ile birleştirerek gelişim çabası içine girerler.

Gelişim biyolojik programla birlikte ruhsal, duygusal ve kimlik üzerine öğrenmenin etki etki ettiği bir süreçtir.Çocuk doğduğunda cinsiyeti, ten, saç, göz rengi bellidir. Gelecekteki boyu ve bedensel değişimi ise genetik köklerine göre tahmin edilebilir. 

Ancak nasıl bir birey olacağı doğumla getirdiği mizacın üzerine kurulacak öğrenme deneyimlerine bağlıdır. Mizaç bizim en temel yapımızdır. Üzerinde oynama yapılabilir ancak değiştirilmesi çok zor özelliklerimizin bütünüdür. Bizim doğamızı belirler. Bazıları için  yumuşak huylu, sinirli, atılgan, sakin, heyecanlı yetenekli vb. tabirler kullanmamızı sağlayan mizacımız dır.

Bir ev için temel ne ise mizaç ta insan için öyledir. Ancak kaç katlı bir ev, nasıl bir çatı, kaç pencere, renk seçimi ya da iç dış tasarım tamamen doğumdan sonraki öğrenme süreci ile şekillenmektedir.
Aslında her anne baba bir insan mühendisidir. 

 Çocuk sürekli görüntülü ve sesli kayıt alan bir kamera gibidir. Ne çekerse onu dinler ve  izlersiniz.

Bu yüzde yüz böyledir demek doğru olmayabilir ancak çocuklarınız ne görürse onu öğrenirler. Ailede bu babasına, annesine, dedesine çekmiş dediklerinde aslında o duydukları çekilen görüntülerin baka bir yerden izlenmesidir. Çocuklarınızın nasıl bir birey olmasını istiyorsanız onlara öyle örnek olarak öğrenmelerini sağlayınız.


Onlar sizden gördüğünü sizden duyduklarından daha hızlı öğrenirler.Çünkü çocuk taklit ederek öğrenir taklidin en yoğun olduğu dönemde görülen en hızlı öğrenilendir.


Sevgili anne babalar...ne yaptığınıza, ne söylediğinize dikkat edin.


Unutmayın... Çocuğunuzun ilk öğretmeni sizsiniz...

Onu nasıl yetiştireceğiniz aslında kontrol edilebilir bir durumdur. 

Çocuğunuz istenmeyen bir davranış yapıyorsa önce onu değil kendinizi gözden geçiriniz.


Huzurla kalın...


PİAGET AKADEMİ
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder