EĞİTİM DEĞİŞİMİN EFENDİSİDİR.

2 Mayıs 2015 Cumartesi

ÇOCUĞUNUZ OKUMA-YAZMA ÖĞRENİRKEN...


ÇOCUĞUNUZ OKUMA YAZMA ÖĞRENİRKEN...
Çocukların okul yaşamında ilk karşılaştıkları sıkıntılardan biri okuma-yazma öğrenilirken yaşanan gecikmelerdir. Bir çok sebebe bağlı olarak gecikme olsa da bunu en aza indirmenin ve okuma- yazmayı eğlenceli hale getirmenin çok çeşitli yolları vardır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki öğrenme süreci ne kadar cazip ve eğlenceli hale getirilirse öğrenme hızı ve öğrenmenin kalıcılığı o derecede olumlu yönde etkilenmektedir.

Çocuklarınızla okul çağı öncesinde ve ilkokul 1. sınıfa giderken evinizde yapabileceğiniz pek çok eğlenceli etkinlik üretebilirsiniz. Bilgisayar çağında internetten çok şeyi alıp uygulayabileceğiniz gibi kendinizde yeni ve yaratıcı etkinliklerle hem çocuğunuza okuma-yazma öğreniminde destek verebilir, hemde onunla kaliteli zaman geçirme ve sağlıklı paylaşımda bulunma ortamı hazırlayabilirsiniz.

Özellikle sosyal kabulü arttıran bir anlamı olması sebebiyle çocuklardan okul yaşamında ve hatta öncesinde en hızlı şekilde okuma -yazmayı sökmesi beklenir. Aileler arasındaki en can sıkıcı sorulardan biri '' Bizim ki okuma yazmayı söktü. Sizinki ne durumda? Halledebildiniz mi? '' '' AAAA..Hala okuma-yazma yı sökemedi mi? '' ''Okuma bayramında sizinki ne okuyacak ?'' vb.. sorular bir çok anne babanın canını acıtan ve kızdıran sorulardır.

Bilinmesi gerekir ki her çocuğun algılaması, öğrenme hızı, unutma hızı ve transfer yeteneği çok farklı farklıdır. Sizin çocuğunuz eğer okuma yazmayı sökemedi ise bu onu başarısız yapmaz. Ya da okul öncesinde sökmüş olması onu süper zeki de yapmaz. Çocuklarınıza gereksiz sıfatlar giydirmeyiniz.

Okuma-yazma öğrenimi tüm çocuklar için sancılı bir süreçtir. Ancak bazıları bunu kendiliğinden atlatabildiği gibi bazılarınında biraz veya çok desteğe ihtiyaçları vardır.

Öncelikle bu konuda altın kurallara dikkat etmelisiniz.

-1. Altın Kural: Enpati yapın, (mümkün olan en yüksek dozda... Siz bir şeyi hep şıp diye öğreniyor musunuz ki çocuğunuzdan da bunu bekliyorsunuz. Unutmayın o hayatı öğrenme telaşında daha..).

-2. Altın Kural: Sabırlı olun,  (Beklentileriniz biraz rafa kaldırın...).

-3. Altık Kural: İnternetten araştırmalar yapın (evde ne tür etkinlikler yapabiliriz? Bakın bu yazıyı da o sayede okuyorsunuz zaten.. Tebrikler... ).

-4. Altın Kural: Çocuğunuza şans ve zaman verin, (ona  yarış atı gibi davranmayın...).

-5. Altın Kural: Başka çocuklarla kıyaslamaktan vaz geçin, ( unutmayın başkalarının yapıp sizin  yapamadıklarınız da var.).

-6. Altın Kural: Şefkatle yaklaşın, ( o yaş çocuğunun en temel gıdalarından biri şefkattir.).

 -7. Altın Kural:Sürekli model olmaktan çekinmeyin, ( çok model olmak çocuğun öğrenemediğini değil öğrenmek için ne kadar yardıma ihtiyacı olduğunu gösterir.).

Bu altın kuralları çoğaltmak mümkün olsa da sizler anne baba olarak yeni büyüyen fidanınıza ne kadar özenle davranırsanız onu o derecede sağlıklı büyütürsünüz.

Ancak bu süreçte, onun sizin hayallerinizi gerçekleştirmesi gereken bir misyonu olmadığını da unutmayın. Çocuğunuz hayallerinizle ilgili hiçbir şeyi yerine getirmeye mecbur değildir.

Çocuklarımızın da birer birey olduklarını ve her anlamda özgür olduklarını unutmayalım.

PİAGET AKADEMİ


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder